| Part Number | SMBJ7.5AHE3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 406410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 7.5V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ7.5AHE3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ7.5AHE3 52 |
|---|---|
| Configuration | Single |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 7.5 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100 uA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Supplier Package | SMB |
| Test Current | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 46.5 A |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 12.9 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 8.33 V |
| ESD Protection | No |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ7.5AHE3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S24AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 22V 6600W 2-Pin DO-218 Plastic T R Download PDF datasheet for SM8A27THE3 I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 47.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE56CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ24CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ5.0A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CAHE3 57T.pdf |
|
ON Semiconductor | SS SOT23 BR XSTR NPN 50V Download PDF datasheet for SMMUN2233LT1G.pdf |
|
Vishay | 5W,33V 5%,SMD PAR Download PDF datasheet for SM5S33AHE3_A I.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
ROHM | DIODE SCHOTTKY; PMDS; T R - |